WhatsApp
Ekran Kartı Tamir
Ekran Kartı Tamir

Ekran Kartı Tamiri

DEĞERLENDİRME VE TEST

Kart BER olarak işaretlenmişse, onarım devam etmez. BER – kartın hasara uğraması sonucu, cihazın değerinden daha pahalıya mal olacağı ya da tamir edilemeyecek kadar pahalıya mal olacağı anlamına gelir.

JIG TESTİ İÇİN BENCHMARKS

Önyükleme durumunu belirlemek için Benchmark Jig’de kart testi yapılır.
Kart Benchmark Jig’e takılı ve aşırı ısınma, önyükleme ya da video problemleri için kontrol edilir, buradaki işaretler rapor edilen hatalarla karşılaştırılır ve ilk test aşamasında bulunan diğer hatalar rapor edilir.

DEMONTAJ VE HAZIRLIK

Grafik Kartı demontaj yapılır ve yüksek riskli parçalar çıkartılır. Ultrasonik temizlemede çözünebilen veya 300C ısıtmaya dayanamayan tüm materyaller, sadece kartın işlem görmesi için çıkarılır.

ULTRASONİK TEMİZLİK

Herhangi bir sıvı hasarı veya şüpheli kalıntı tespit edilirse, ultrasonik temizleme prosedürü tüm ekipmanları ve özel solventleri kullanılarak yapılır.Tüm kalıntıları ortadan kaldırır ve herhangi bir inceleme veya lehimleme prosedürü için servise hazırlanır.

ÇEVRE ODASI KURUTMA

Ekip, tüm nemi tahliye etmek ve BGA reflow için grafik kartı hazırlamak amacı ile kurutma / ön-fırınlama prosedürü ile kurutmayı devreye alır. Kart, semptomların değişmediğinden emin olmak için BGA reflow’dan önce test edilir. Kart çalışıyorsa montaj sonrası stres testleri yapılır.

GPU BGA Yenileme

PCB ve IC arasındaki lehim bağlantılarını yeniden oluşturmak için sıvı akışını ve uygun profili kullanarak BGA yenilemesini gerçekleştirilir.Herhangi bir arızalı veya çatlak kurşunsuz lehim küresini yeniden bağlar.

FAULTY BİLEŞENLERİ DEĞİŞTİRME

Görsel mikroskoplar kullanarak ve görsel olarak tanımlanmış arızalı parçaların ve konektörlerin değiştirilmesiyle PCB incelemesi yapılır. Kartta hata ayıklama yoktur, çünkü bu maliyet açısından uygun olmayacaktır, bu nedenle sadece görsel olarak hatalı, yanmış veya başka şekilde hatalı bileşenler değiştirilmelidir. Aradığımız hatalar:

  • Soğuk lehim eklemleri
  • Yanlış Yerleşmiş IC’ler
  • Hasar izleyin
  • SMT bileşenleri hasar

Bu aşamadan sonra, eğer kart çalışıyorsa, montaj ve onarım sonrası stres testleri yapılırsa, semptom değişimini test etmek için fonksiyonel test yapılmalıdır.

TEST, MONTAJ VE PAKETLEME

Tüm parçalar, özel Benchmarking Jig yazılımı kullanılarak montaj ve onarım sonrası testleri gerçekleştirilir. Kart, antistatik torbalarda kapatılmış ve paketlenmiştir olarak kargolanır yada teslim edilir.

Top